Yemen'de İran Darbesi

22 Ocak 2015 Perşembe 10:18:00
Bu haber 6299 kez okundu

Yemen'de İran yanlısı Husiler başkent Sana'da kontrolü ele geçirerek Riyad destekli Devlet Başkanı Hadi'yi ev hapsine aldı.

Yemen'de İran Darbesi

 

Paris saldırılarını gerçekleştiren Kuaşi kardeşlerin Yemen El Kaidesi adına hareket ettiklerini açıklamasından sonra gözlerin çevrildiği ülkede, son bir hafta içinde 'İrandarbesi' gerçekleşti.

Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi'yi konutunda ev hapsine alan İran yanlısı Husi militanları dün yönetime anlaşma dikte etti.

Sıradaki hedefleri ise Petrol ve Doğalgaz zengini Marib kentini ele geçirmek!
 

TÜM ÜLKEDE KONTROLÜ ELE GEÇİRDİLER

Riyad ve Tahran'ın bölgesel rekabetine sahne olan Yemen'de, İran yanlısı Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) dün Başkent Sana da dahil iki kent dışında tüm ülkede kontrolü ele geçirdi. Husiler Riyad destekli Devlet Başkanı Hadi'yi de ev hapsine aldı. Günboyu süren pazarlıklar sonucu Hadi, Husilerin taleplerini kabul etmek zorunda kaldı.

ANAYASA DEĞİŞECEK

Anlaşma, anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nın uygulamaya geçirilmesi ve güvenlik zafiyetinin giderilmesi konularında maddeler içeriyor.

Yemen Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, Husilerin devlet kurumlarında tayin hakkı bulunduğu ve Şura Meclisi üye sayısının artırılması için hazır olunduğu, Husilerin deCumhurbaşkanı Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'i serbest bırakma ve başkentteki askeri varlığını sona erdirme teminatı verdiği ifade edildi.

"İKTİDAR YOLSUZLUK VE ZORBALIK BATAĞINA DÜŞMÜŞTÜ"

Bu arada Husilerin lideri Abdülmelik El Husi, ele geçirdikleri devlet kanalından, yaptığı açıklamada "İktidar Yolsuzluk ve zorbalık batağına düşmüştü" dedi.

TUGAY KARARGAHINI DA ELE GEÇİRDİLER

Husi militanlarının dün Yemen'in başkenti Sana'da Füze ve Roket depolarının bulunduğu tugay karargahında kontrolü ele geçirdiği, baskın sırasında ise askerlerin direnişiyle karşılaşmadıkları belirtildi. Nobel ödüllü insan hakları savunucusu Tevekkül Karman Husi milis güçlerinin Cumhurbaşkanlığı 3'üncü Muhafız Tugay Komutanlığı'ndan 300 tank, Bin 200 roketatar, 500 askeri teçhizat, 400 makineli tüfek, 20 uçaksavar ve 120 zırhlı askeri araca el koyduklarını iddia etti.

Anahtar Kelimeleryemendarbeirantahran

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0