FED tahvil alım miktarını 10 milyar dolar indirdi

19 Aralık 2013 Perşembe 01:56:00
Bu haber 662 kez okundu

ABD Merkez Bankası FED, yılın son toplantısının sonuçlarını açıkladı.

FED tahvil alım miktarını 10 milyar dolar indirdi

Tüm dünya piyasalarının beklediği karar geldi. Bankanın tahvil alım miktarını azaltıp azaltmayacağını piyasalar tarafından merakla bekleniyordu. FED tahvil alım miktarını 10 milyar dolar indirdi.

FAİZLER YÜKSELDİ

FED'in alım miktarını azaltmasının hemen ardından 10 yıllık faiz 2.87'den 2.8959'a yükseldi. Karar sonrası ABD borsalarında yüzde 1'e yakın yükselişler yaşandı. FED tahvil alım miktarını Ocak ayından itibaren azaltmaya başlayacak.

ABD Merkez Bankası FED, Ocak ayından itibaren hazine tahvili alımını 5 milyar dolar düşürerek aylık 40 milyar dolar ve mortgage destekli tahvil alımını 5 milyar dolar düşürerek aylık 35 milyar dolar olarak gerçekleştirecek. FED'in bu kararı sonrası aylık tahvil alım miktarı toplamda 75 milyar dolara gerilemiş oldu.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yaptığı açıklamada istihdamda artan iyileşme, işsizliğin gerilemesi ve büyüme hedefinden sapılmaması sonucu komitenin tahvil alımında ılımlı bir indirime gidildiğini belirtti.

Koltuğunu gelecek ay Janet Yellen'e devredecek olan S. Ben Bernanke, 2012 yılında ABD'nin girdiği resesyondan çıkması, işsizliği azaltılması ve enflasyonun düşürülmesi için ABD Merkez Bankası FED'in her ay 85 milyar dolarlık tahvil alarak piyasaya sıcak para sağlayacağını açıklamıştı.

İşsizliğin yüzde 7'ye gerilemesi ile FED'in koyduğu yüzde 6.5'luk işsizlik oranına yaklaşılması, istihdamda iyileşmeler, büyüme tahmininin revize edilmemesi ve enflasyonun yüzde 2 civarlarında seyretmesi FED'in tahvil alımında indirime gitmesinde etken oldu.

FED, önümüzdeki toplantılarda otomatik olarak indirime gitmeyeceklerini, durum değerlendirmesi yapıp şartlara göre tahvil alım miktarını belirleyeceklerini açıkladı. Ayrıca FED komitesi, enflasyonun yüzde 2.5 seviyelerine ulaşmadıkça faiz yükseltmeyeceklerini ifade etti.İşsizliğin 6.5 oranına gerilese bile faiz yükseltme konusunda durum değerlendirmesi yapılacağı vurgulandı.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0