İstanbul'da kar yağışı ne kadar sürecek?

07 Ocak 2015 Çarşamba 09:19:12
Bu haber 1057 kez okundu

İstanbul'da etkisini gösteren soğuk hava ve kar yağışını akıbeti ile ilgili uzmanlar son açıklamayı yaptı.

İstanbul'da kar yağışı ne kadar sürecek?

İstanbul'da üst üste yapılan uyarılar sonrası yağması beklenen kar dün gece iyiden iyiye etkisini göstermeye başladı. İstanbul'un bir çok ilçesi beyaz örtüye büründü. Bazı bölgelerde kar kalınlığı 20-25 cm'e ulaşırken, vatandaşlar şiddetli rüzgar ile birleşen kar yağışının altında yürümekte zorluk çekti. Peki istanbul'u etkisini altına alan kar yağışı daha ne kadar sürecek. İşte bu sorunun cevabı...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri kış çalışmalarında 2 bin 493 personel ve 1028 araç ile karla mücadele çalışmalarında görev yapıyor.

- Gizli buzlanma tehlikesi-

Ana arter ve çevre yollarında 76 çekici ve kurtarıcı araç bekletiliyor. Çalışmalarda olumsuzluklara karşı 1915 ton tuz, 32 ton solüsyon ana arterler başta olmak üzere ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılıyor.

Meteoroloji uzmanları gece yarısından sonra ise gizli buzlanma olacağı, sürücülerin özellikle viyadük ve köprülerde daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin oluşturduğu "Köy Tim"leri de muhtarların kontrolünde, kar kürüme aparatlı traktörlerle köy yollarını açık tutuyor.

Zeytinburnu İBB Spor Salonu'nda misafir edilen 472 evsizin 24 saat boyunca her türlü ihtiyacı karşılanıyor.

Hastanelerin acil servisleri, iskeleler ve trafikte bekleyen sürücüler için de sıcak içecek, çorba ve su servisi yapılıyor.

Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) görev yapan  İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanlıklarının da aralarında olduğu 18  birimin temsilcisi, olumsuz bir durumda bölgedeki ekipleri uyararak, anında  müdahaleyi sağlıyor. 
 
Kentte dün gece başlayan kar yağışı Anadolu yakasından sonra Avrupa  yakasında da etkisini gösteriyor. Avcılar, Kağıthane,  Küçükçekmece,  Bahçelievler, Bakırköy, Zeytinburnu ve Bağcılar'da tipi şeklinde kar yağışı  görülüyor. 
 
HAVA DURUMU
 
Şehir, ana arterler, kavşaklar, meydanlar, TEM ve D-100 karayolu gibi  önemli yerlere konulan 614 kamerayla AKOM'dan izleniyor. 
 
AFAD, İSKİ, İETT, İGDAŞ, İSFALT, BEDAŞ ve AYEDAŞ ile Zabıta Daire  Başkanlığı, Trafik Müdürlüğü, Sağlık Daire Başkanlığı, Destek Hizmetleri Daire  Başkanlığı, Beyaz Masa, Yol Bakım Daire Başkanlığı, İtfaiye, Atık Yönetim  Müdürlüğü, Şehir Hatları, Karayolları ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü  yetkililerinin de görev yaptığı AKOM'daki birim temsilcileri, kar yağışı  nedeniyle yaşanan herhangi bir olumsuzluğu anında takip edebiliyor. 
 
Görevliler, trafik yoğunluğu ve kar yağışının olduğu yerlerde,  müdahale gereken durumlarda bölgedeki ekipleri uyarıyor. 

Ana arterler, sokaklar ve kritik noktalarda hazır bekletilen ekipler  de olumsuzluklara anında müdahale ediyor. Şehrin trafik akışı ise normal  seyrediyor. 
 
Bu arada, Boğaziçi Köprüsü'nde bir süre önce başlayan tipi nedeniyle trafik durma noktasına gelince İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 4 araçla  müdahale edilerek, tuzlama çalışması yapıldı. 
 
İSTANBUL'DA KAR NE KADAR SÜRECEK?
 
Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse,  İstanbul'da kar yağışından çok fırtına ve soğuk havanın etkili olacağını  belirterek, gece yaşanabilecek don ve buzlanmaya karşı uyarıda bulundu. 
 
Köse, karın şu ana kadar tutmamasının en büyük sebebinin aralıklarla yağması olduğunu ifade ederek, şu  saatten sonra Karadeniz'in üzerinden yavaş yavaş inmeye başlayacak yağışın,  İstanbul genelinde beyaz örtü bırakacağını dile getirdi. 
 
Köse, "Yağıştan çok fırtına ve soğuk hava etkili olacak. Gece don ve  buzlanma olabilir" diyerek, yağışın bu geceden sonra Kocaeli ile Zonguldak  arasında, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da etkili olacağını söyledi. 
 
Yurt genelinde rüzgarın fırtına şeklinde olması nedeniyle  sıcaklıkların hissedilir şekilde düşeceğine işaret eden Köse, şunları kaydetti: 
 
PERŞEMBEDEN SONRA SOĞUYOR
 
"İstanbul'da perşembe gününden itibaren sıcaklıkta çok belirgin bir düşüş olacak. Sıcaklığın eksi 5'lere kadar düşeceğini tahmin ediyoruz. Bu da  sabah ve gece saatlerinde don ve buzlanmaya sebep olacaktır. Kar, kentteki  etkisini, Anadolu Yakası'nda perşembe sabah saatlerine kadar, Avrupa Yakası'nda  da çarşamba akşam saatlerine kadar sürdürecek. Gökyüzü genelde kapalı olduğu için  sıcaklıklar, ilçelere göre değişkenlik göstererek, gece 0 ile 2 derece arasında  seyredecek. Yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin 8-15 derece atında  seyredecek."

OKULLAR TATİL

Olumsuz hava şartları nedeniyle İstanbul'da okullar bugün de tatil edildi. Valilikten yapılan açıklamada okulların bugün de tatil edildiği belirtildi.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0