Başbakan'dan 500 milyar dolarlık çağrı!

05 Aralık 2014 Cuma 15:47:49
Bu haber 719 kez okundu

Başbakan Ahmet Davutoğlu TİM İnovasyon Fuarı'nda yaptığı konuşmasında 500 milyar dolarlık ihracat için ortak seferberlik çağrısında bulundu.

Başbakan'dan 500 milyar dolarlık çağrı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu TİM İnovasyon Fuarı'nda yaptığı konuşmasında inovasyonun önemine dikkat çekerek 500 milyar dolarlık ihracat hedefinden bahsetti. Davutoğlu böylesi ciddi bir hedefin gerçekleşmesi için ise yenilikçi ürünler ortaya konulması gerektiğine değindi ve özellikle iş dünyası olmak üzere birçok kesime ortak seferberlik çağrısında bulundu.

İŞ DÜNYASINA ÇAĞRI!

TİM'de yaptığı konuşmada üniversitelerin temel bilim alanlarının yeterli olmadığını dile getiren Davutoğlu, iş dünyasına çağrıda bulunarak, üniversitelere bu alanda destek verilmesi gerektiğini belirterek, ''Üniversitelerde ticarileşmenin önünü açmamız gerekiyor.'' dedi.

ZİNCİRLER KURACAĞIZ

Üniversitelerden yeni çıkacak tezlerin AR-GE merkezlerinde hayata geçirilmesi gerektiğine de vurgu yapan Davutoğlu,  bundan sonra AR-GE yatırımlarının artacağının altını çizerek üretilen fikirlerin teknolojiye döndürecek zincirler kurulacağını söyledi..

YENİLİĞİN YANINDA OLACAĞIZ

Yenilik anlamında atılacak tüm adımlarda her zaman hükümetin bu adımları atanların yanında olacağını da belirten Davutoğlu, ,''Yeter ki yeni ürünleri ortaya çıkartalım'' dedi.

DENGESİZLİK DEĞİŞMELİ

Yüksek teknolojili ürünlerin ithalattaki payında yaşanan dengesizliğin değişmesi gerektiğine de vurgu yapan Davutoğlu, bu durumun böyle olmasının ise inovasyonu gerçekleştirememekten kaynaklandığını söyledi.

500 MİLYAR DOLAR İÇİN YENİ BİR ALANA GEÇİLMELİ

500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmamız için içeride katkısı yüksek bir alana geçilmesi gerektiğini de söyleyen Davutoğlu, ''Biz göreve geldiğimizde ihracatımızın geneli düşük maliyetli mallara yönelikti. 2002'den bu yana baktığımızda düşük teknolojili ürünlerin ihracatımızdaki payı düşüyor. Yüksek teknolojili ürünlerin ihracatımızdaki payını yüzde 15'e çıkarmayı hedefliyoruz.'' dedi.

''SIÇRAMA YAPMAMIZ GEREKİYOR''

Türkiye'nin küresel rekabette 45., inovasyonda ise 54. sırada olduğu bilgisini veren Davutoğlu, ''Bizim küresel rekabette yüzde 15'lere inovasyonda ise yüzde 20'lere yerleşmemiz gerekiyor. Yoksa aksi takdirde patinaj yaparız. Bizim o yüzden 500 milyar dolar için sıçrama yapmamız gerekiyor bu da yeni alanlardan inovasyondan geçiyor.'' diye konuştu.

''ORTAK SEFERBERLİK'' VURGUSU

Konuşmasının sonunda bu sürecin ortak bir seferberlik ile gerçekleşebileceğine de değinen Davutoğlu, '' Üniversitler daha yüksek nitelikli öğrenciler yetiştirmeli, sanayicilerimiz ise bu gençlerimizin buluşlarını üretebilecek altyapıya sahip olması gerekiyor.'' şeklinde konuştu.

 

Kaynak : Haber7

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0