'Kandil HDP'li Demirtaş'a neden bozuk'

22 Ocak 2015 Perşembe 10:28:36
Bu haber 8663 kez okundu

Cizre olaylarının sorumlusunun Kandil olduğunu öne süren Akif Beki bugünkü yazısında Kandil'i, HDP Eş Başkanı Demirtaş'ın sözleri üzerinden ironik bir dille eleştirdi.

'Kandil HDP'li Demirtaş'a neden bozuk'

İNTERNETHABER.COM-  Cizre olaylarının gerçek sorumlusunun kim olduğunun tartışıldığı bugünlerde bir ayı aşkın süredir devam eden ve 90'lı yılları hatırlatan Cizre olayları sokak savaşlarına dönüştü.

'Kandil Selahattin Demirtaş'a 'bozuk' mu' başlıklı yazısında, Hürriyet yazarı Akif Beki, ironik bir üslupla ele aldığı Kandil ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın arasındaki ilişki üzerinden Cizre olaylarının sorumlusunun Kandil olduğunu ifade etti.


"EŞKIYALIK ÜNVANI"

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş son grup toplantısındaki konuşmasında Arınç'ın 'Cizre'yi eşkiyalardan temizleyeceğiz' sözüne ithafen 'Demirtaş, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Cizre olayları üzerine 'Cizre'yi eşkiyalardan temizleyeceğiz' sözüne ilişkin, "Cizre'yi eşkiyalardan temizleyeceğiz diyor. Buna katılıyorum. Sizin AKP olarak örgütlediğiniz eşkiyalardan Cizre kurtulacak. Sadece Cizre'yi mi? Tüm Türkiye'yi AKP'nin eşkiyalarından temizleyeceğiz. Emin olun. Bülent Arınç! Senin hangi eşkiyan attı bunu çocukların üzerine Cizre'de? " diye seslenmişti.

BEKİ'DEN KANDİL'E İRONİK MESAJ

Beki, Demirtaş'ın bu sözlerini hatırlatarak, "dağdakiler" diye adlandırdığı Kandil'in "eşkıyalık gibi bir unvanın böyle ayaküstü bedavadan harcanması"na içerleyeceğini ironik ve eleştirel bir dille ifade etti.

İşte o yazıdan çarpıcı satırlar:

BENİMKİSİ tahmin, açık ya da gizli bir kaynaktan duyum almış değilim. Akıl yürütüyorum...

Diyorum ki, Kandil'deki terör şefleri, Selahattin Başkan'a çok fena bozuluyordun Başkalarına olur olmaz sarf ettiği 'Eşkıya, terörist, katil, cani, tetikçi, çete' filan gibi laflan ben yakıştıramıyorum ağzına ama onlar kesin alınıyordur. 

Bence çok fena içerliyorlardı!" Selahattin Başkan'a. 35 yılda, canlan dişlerinde bin bir emekle topladıklan her payeyi kepçeyle dağıtıyor, bileğinin hakkıyla kazanmamışlara bol keseden ihsan ediyor o namlan.

AK Parti'nin örgütlediği cinayet şebekelerinden söz ediyor. "Cizre'yi de Türkiye'yi de sizin eşkıyalarınızdan temizleyeceğiz" diyor...

Dağdakilerin zoruna gitmez mi şimdi eşkıyalık gibi bir unvanın böyle ayaküstü bedavadan harcanması? Bozuk çalmazlar mı çabalannın ucuzlatılmasına?

"KALAN 7 CİNAYETİ KİM İŞLEDİ?"

İçişleri Bakanlığı açıklamış, Cizre'de 12 yaşındaki Nihat'ın katlinde olay mahallindeki polislerin kusuru olabilirmiş. Müfettişler bu ihtimal üzerinde de duruyor.
Peki ya kalan 7 cinayet... Onları kim işledi?

Birinde parallelerin parmağı var diyelim.

Bir diğerinde 'Karanlık bir el' tetiğe basmış olsun. Öbüründe meşum provokatörler devreye girsin. Berikinde kendi kendine ateş etsin mahalleli. Devlet içindeki çeteler, adını bildiğimiz bilmediğimiz cin ve ins'ten bütün öcüler bila istisna rol alsın...

"Fakat heval" demez mi Kandil eşrafı, "Bizim hiç mi esamimiz okunmayacak, irapta mahallimiz bile mi yok, bir nokta kadar da mı değil cürmümüz bu hikâyede?

Hiç mi tetiğe gitmedi elimiz, hiç mi bir bombanın pimini çekmedi bizim yüzü maskeli çocuklar, bir roketatar bile mi fırlatmadık hükümet konağına?

Bu elimizdekiler süslü oyuncaklarsa, hangi silahları bırakmanın pazarlığını yapıyoruz devletle?
Bizim gençlik örgütlenmemiz yapmadıysa kim Hüda-Parlılann ev ve işyerlerine nişan aldı?

"HENDEKLERİ KİM KAZDI?"

O hendekleri kim kazdı, bu 'kendi kendini yöneten mahalleler' fantazisini bizim yüzde 83'lerde olduğumuz yerde kim, hangi cesaretle hayata geçirmeye kalktı?

Bizim değilse kimin hayaleti gezer geceleri Cizre sokaklarında? Var mı bizden büyüğü? Kof efsane miyiz yani, çalının arkasından gelen bir hışırtı kadar da mı değil icraatımız?..." 

"NE YAPMIŞ DA EŞKIYA NAMLARINI HAK ETMİŞ BUNLAR"

Hele şunları da düşündükçe örgütün egosuna, izzet-i nefsine dost kazığı gibi dokunmuyor mudur: "Bu eşkıya dediklerinin kaç cinayeti var ki? Kaç köy taramış, kaç mektep ateşe vermiş, kaç korucu yakmış, kaç karakol basmışlar?... Yahu daha bir tane bombaları var mı parkta, otobüs durağında patlamış, bir tane havaya uçurulmuş arabaları, bir örgüt içi infazları?... Ne yapmış da terörist ve eşkıya namlarını hak etmiş bunlar..."

Selahattin Başkan fuzuli fuzuli konuşurken kulak memelerine kadar kızanyordur eminim dağdakiler. Ama utançtan değil, kızgınlıktan.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0